Prečo zatepliť dom s využitím polystyrénu ak sú zimy stále teplejšie?

Prečo zatepliť dom s využitím polystyrénu ak sú zimy stále teplejšie?

Nehovoria to len štatistiky, cítime to i na vlastnej koži. Podľa SHMÚ bola tohtoročná zima najteplejšou, akú sme na Slovensku zažili. Možno aj vy uvažujete nad zateplením, ale stále teplejšie zimy vás od neho odrádzajú. Zatepliť sa však neoplatí len kvôli úsporám v zime. Výhody zateplenia s polystyrénom pocítite celoročne.

Jeden týždeň v krátkom tričku, druhý už v kabáte. Aj taká bola zima na Slovensku. Globálne otepľovanie neznamená len vyššie teploty, ale i výrazné zmeny počasia. Zateplený dom sa vyznačuje lepšou akumulačnou schopnosťou. Krátkodobé výkyvy počasia preto príjemnú klímu v domácnosti neovplyvnia. Aké sú ďalšie výhody zateplenia s polystyrénom?

Domov bez plesní

Vlhké steny a plesnivé kúty sú nielen nevzhľadné, ale i zdraviu škodlivé. Ak je vzduch v interiéri príliš teplý a steny sú príliš chladné, tvorí sa v murive vodná para. Zateplením domu sa miesto kondenzácie vodnej pary presunie do izolantu, čím chráni murivo pred nežiaducou vlhkosťou. „Dôležitá je dostatočná hrúbka izolantu. K optimálnym materiálom používaným pri zatepľovaní patrí expandovaný polystyrén, ktorý si aj pri zvýšenej vlhkosti dokáže zachovať výborné tepelnoizolačné a mechanické vlastnosti,“ vysvetľuje Ing. Juraj Urban, výkonný riaditeľ Združenia EPS SR.

Príjemná teplota v lete

V zime znižuje náklady na vykurovanie, v lete na chladenie. Zateplenie má významný vplyv na tepelný komfort v domácnosti počas celého roka. Pre lepšiu predstavu ho možno prirovnať k termoske – tá totiž udržiava stabilnú teplotu vnútri bez ohľadu na to, či je v exteriéri teplo alebo zima. Zateplenie v lete udržiava v interiéri komfortnú teplotu, vďaka čomu nebudete musieť inštalovať a zapínať klimatizáciu. Ušetríte nielen financie, no potešia sa aj vaše dýchacie cesty.

Dlhšia životnosť

Tepelná izolácia pomáha okrem iného chrániť váš domov pred poveternostnými vplyvmi. Voľbou vhodného a trvácneho izolačného materiálu tak môžete významne predĺžiť životnosť stavby. Obľúbeným zatepľovacím materiálom je expandovaný polystyrén. V laboratórnych testoch bola odhadnutá jeho životnosť až na 100 rokov.