Rodina z Moravy znížila náklady na energie až o 90 % vďaka obnove

Rodina z Moravy znížila náklady na energie až o 90 % vďaka obnove

Staršie nezateplené domy potrebujú na vykurovanie podstatne viac energie než novostavby. Premyslenou rekonštrukciou možno znížiť náklady na udržanie tepla v domácnosti. Rodine z Južnej Moravy sa obnovou domu podarilo znížiť náklady takmer o 90 %.

Manželia Holubovci sa do obnovy domu pustili tesne pred odchodom na dôchodok. Uvedomovali si, že  vysoké ceny energií by mohli v budúcnosti vážne ohroziť ich rodinný rozpočet. Obnovou domu sa rodine podarilo výrazne znížiť náklady na vykurovanie a ohrev vody.

Podľa Petra Holuba bolo najdôležitejšie najprv dom zatepliť. Zateplenie a výmena okien spolu s moderným vykurovacím systémom, systémom riadeného vetrania s rekuperáciou, inštaláciou solárnych kolektorov, ako aj ďalšie úsporné riešenia znížili náklady na vykurovanie a ohrev vody na minimum.

Rodina Holubovcov platila pred obnovou takmer 2 700 eur ročne na prevádzku domu s úžitkovou plochou 130 m2. Po obnove klesli náklady na približne 270 eur ročne. Tieto ceny sa držali až do roku 2021. „Ak by nedošlo k obnove, momentálne by náklady narástli na asi 7 700 eur. My ale predpokladáme, že celkové ročné náklady sa s novými cenami energií zvýšia ‚len‘ na 850 eur, čo je ešte pomerne prijateľné,“ vysvetľuje Petr Holub.

Zateplenie s využitím sivého expandovaného polystyrénu

Na zateplenie domu využili Holubovci sivý expandovaný polystyrén s hrúbkou 26 cm. Sivý EPS sa vyznačuje zásadným zlepšením tepelnoizolačných vlastností. „Počas procesu výroby sa do EPS pridáva grafit – čo spôsobuje zlepšenie tepelnoizolačných vlastností o viac ako 20 % pri rovnakej hrúbke bieleho EPS,“ hovorí Juraj Urban, výkonný riaditeľ Združenia EPS SR. Veľkou devízou expandovaného je i jeho 100 % recyklovateľnosť.

Zverejnené v časopise Urob si sám 04/2024