O Združení EPS SR
Aktuálne infomácie o Združení EPS SR
Združenie EPS SR je združením výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku. Sme národné združenie, ktorého najdôležitejšími cieľmi už takmer 20 rokov sú:
- propagácia používania expandovaného polystyrénu ( EPS)
- odborná prednášková a vzdelávacia činnosť
- výskumno–vývojová činnosť
- ochrana zdravia ľudí
- ochrana a tvorba životného prostredia
- spolupráca pri legislatívnej a normotvornej činnosti
- aktívna účasť v domácich a v európskych inštitúciách, zaoberajúcich sa používaním EPS
- podporovať zvyšovanie kvality EPS, ako i systémov na báze EPS a to najmä pri úsporách energie
- činnosť na ochranu spotrebiteľa
Členmi Združenia EPS SR sú výrobcovia suroviny pre EPS, výrobcovia aplikácií z EPS a ďalšie spoločnosti a odborníci pôsobiaci v SR.Združenie úzko spolupracuje s príbuznými profesijnými organizáciami, školami, výskumnými pracoviskami, štátnymi inštitúciami a s mnohými odborníkmi a expertmi z rôznych oborov.
Vízia: Expandovaný EPS pre trvalo udržateľnú budúcnosť.
Ing.Alexander Pivovarník
Predseda združenia
Členstvo EPS SR v medzinárodných štruktúrach

Združenie pre európskych výrobcov expandovaného polystyrénu (EUMEPS) je silným hlasom odvetvia expandovaného polystyrénu (EPS) v Európe združujúcich 22 národných asociácií vrátane EPS SR. Reprezentuje 1000 spoločností naprieč Európou,ktoré v Európe zamestnávajú približne 80000 ľudí. Viac na eumeps.eu

Združenie je od novembra 2019 členom medzinárodného družstva PolyStyreneLoop s desiatkami členov z celej Európy, ktoré financuje výstavbu závodu na recykláciu EPS dosiek s obsahom HBCDD s fyzikálno-chemickou recykláciu EPS odpadov zo stavebníctva s názvom PolyStyreneLoop. Táto technológia si vybojovala prvenstvo v kategórii „Klíma“ v silnej konkurencii, kde získala prestížne ocenenie Blue Tulip Award. Jej inovatívnosť spočíva v tom, že umožňuje zo starších demolačných materiálov získať späť polystyrén a dokonca aj bróm z pôvodného retardéru horenia. PolyStyreneLoop je príkladom obehového hospodárstva v akcii. Uzatvára slučku využitia polystyrénu a brómu. Polystyrén možno následne použiť v nových stavebných výrobkoch a bróm v nových moderných retardéroch horenia. Ide o efektívny recyklačný systém, ktorý umožňuje dať polystyrénu nový život. Viac na polystyreneloop.eu
História združenia EPS SR
Združenie EPS SR je združením výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku. Je občianskym združením fyzických a právnických osôb, ktoré pôsobia v oblasti výroby, spracovania a používania expandovaného polystyrénu. Je založené podľa zákona č.83/1990 o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Združenie je nepolitické, neziskové, dobrovoľné a nie je založené na podnikanie.
História Združenia sa datuje od roku 1998. V nadväznosti na skúsenosti z Českej republiky , kde bolo v tomto roku založené „Sdružení EPS ČR“, ktorého členmi boli aj niektorí spracovatelia zo Slovenska, bolo v priebehu roka 2003 uskutočnených viacero neformálnych stretnutí v Nitre s úmyslom založiť združenie, ktorého cieľom bolo združiť výrobcov expandovaného polystyrénu na Slovensku a spoločne podporovať rozvoj EPS. Príprava stanov, zakladateľskej zmluvy, registrácia stanov na MV SR, ich dopĺňanie a administratívna príprava trvala do mája 2005 a oficiálne bolo založené ako občianske Združenie zaregistrovaním na MV SR podľa Zákona 83/1990 dňa 7.10.2005 . Zakladajúcimi členmi boli: Polyform Podolínec, Rigips Trnava, Murexin – Austrotherm Bratislava, Agrostyro Zlaté Moravce, IZO 4 Michalovce, BASF Bratislava, Jasplastik Galanta, Plastochem Bratislava a Kaučuk Kralupy. Predsedom sa stal Ing. Jozef Sáraz, a súčasne boli zvolení členovia do riadiacich orgánov združenia.
Združenie EPS SR sa v januári 2006 stalo riadnym členom európskej asociácie EPS- EUMEPS. Postupne sa združenie rozširovalo o nových členov, ktorými sa v priebehu rokov stávali ďalšie spoločnosti , ktoré spracovávajú EPS. Počas obdobia od vzniku nadobudlo združenie vynikajúce pracovné vzťahy v rámci spolupráce s mnohými odborníkmi a expertmi z oblasti normotvorby, chemickej legislatívy, protipožiarnej bezpečnosti, obehového hospodárstva a v oblasti propagácie. Touto spoluprácou sa podarilo dostať a udržať expandovaný polystyrén medzi najvýznamnejšie a najčastejšie používané tepelnoizolačné materiály.