Slovenské podniky môžu získať dotáciu až do výšky 3 miliónov eur
Zateplenie je kľúčom k úspore energie
Slovenské podniky dostávajú v roku 2025 jedinečnú príležitosť investovať do znižovania energetickej náročnosti svojich budov a prevádzok. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasuje výzvu zameranú na podporu energetickej efektívnosti a využívanie obnoviteľných zdrojov v podnikoch. Na výzvu je vyčlenených takmer 67 miliónov eur.
Tabuľka obsahu
Podporené budú opatrenia ako zateplenie budov, výmena okien, modernizácia vykurovania či inštalácia fotovoltiky. Firmy môžu získať dotácie od 50-tisíc až do 3 miliónov eur, pričom intenzita pomoci môže dosiahnuť až 65 % oprávnených nákladov. Výzvy sú otvorené pre mikro, malé, stredné aj veľké podniky pôsobiace na celom území Slovenska aj subjekty, ktoré sa stávajú účastníkmi hospodárskej súťaže a to bez ohľadu na ich právnu formu a spôsob financovania.
Zateplenie: najúčinnejší krok k energetickej efektívnosti
Podmienkou na získanie finančného príspevku je dosiahnutie úspory primárnej energie minimálne 30 %. Intenzita podpory bude odzrkadľovať dosiahnutú úsporu energie. Predchádzajúce výzvy, vrátane schémy Obnov dom, ukázali, že najväčší záujem žiadateľov bol práve o zateplenie. Nie je to náhoda – kvalitné zateplenie významne znižuje tepelné straty, šetrí energiu a zvyšuje komfort v budovách. Podniky tak môžu nielen znížiť svoje prevádzkové náklady, ale zároveň prispieť k zníženiu emisií CO₂ a splniť prísnejšie ESG kritériá (environmentálne, sociálne a riadiace kritériá).
Polystyrén – overená voľba pre moderné zateplenie
Medzi najúčinnejšie a zároveň cenovo najvýhodnejšie zatepľovacie materiály patrí expandovaný polystyrén (EPS). „Vďaka svojim vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam, nízkej hmotnosti, dlhej životnosti a priaznivej cene je ideálnou voľbou pre firmy, ktoré chcú efektívne znížiť energetickú náročnosť svojich objektov. Okrem toho sa dá veľmi jednoducho recyklovať – stačí ho len správne vytriediť,“ vysvetľuje Juraj Urban, výkonný riaditeľ Združenia EPS SR.
Dva druhy opatrení v jednej žiadosti
Jednou z hlavných výhod aktuálnej výzvy je možnosť kombinovať viacero opatrení v rámci jedného projektu. Firmy môžu získať podporu nielen na samotné zateplenie, ale aj na inštaláciu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie – ako sú fotovoltické panely, tepelné čerpadlá, či veterné turbíny. Na zvyšovanie energetickej efektívnosti podnikov je vyčlenených takmer 43 miliónov eur a na využívanie obnoviteľných zdrojov viac ako 24 miliónov eur.
Čas na prípravu je teraz
Realizácia podporených projektov musí byť ukončená do 36 mesiacov od podpisu zmluvy. Záujemcovia by preto nemali otáľať a už teraz začať s prípravou projektovej a technickej dokumentácie vrátane energetického auditu.
V prípade otázok nás kontaktujte tu alebo prostredníctvom kontaktného formulára:
Združenie EPS SR
Združenie výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku je dobrovoľným a nezávislým združením členov, ktorí pôsobia v oblasti výroby, spracovania a používania expandovaného polystyrénu. Vzniklo v roku 2005 s cieľom podporovať rozvoj dopytu po EPS, participovať na tvorbe noriem a legislatívnych opatrení, kontrolovať a zvyšovať kvalitu výrobkov z EPS, poskytovať konzultácie v oblasti spracovania a montáže výrobkov z EPS a podieľať sa na úsporách energie.
Združenie EPS SR má 11 členov vrátane zástupcu EUMEPS RMS Group. Členovia združenia pokrývajú približne 70 % slovenského trhu s expandovaným polystyrénom. Členmi združenia sú výrobcovia EPS dosiek a ďalšie spoločnosti a odborníci z oblasti EPS, ktorí pôsobia v Slovenskej a Českej republike. Združenie úzko spolupracuje s príbuznými profesijnými organizáciami, školami, výskumnými pracoviskami, štátnymi inštitúciami a s mnohými odborníkmi z rôznych oborov. Združenie EPS SR je taktiež členom EUMEPS – Európskeho združenia výrobcov EPS a PolystyreneLoop – Medzinárodného družstva na recykláciu odpadov zo stavebníctva.