V Taliansku sa chodilo po vode alebo: Kde všade sa skrýva expandovaný (penový) polystyrén?
V Taliansku sa chodilo po vode alebo: Kde všade sa skrýva expandovaný (penový) polystyrén?
Expandovaný (penový) polystyrén – EPS, je materiálom, ktorý môžeme nájsť v mnohých oblastiach nášho života – zatepľujeme s ním naše domovy, staviame z neho cesty, balíme do neho elektroniku, chránime sa ním pri športoch a uchovávame v ňom teplé pokrmy. To je len zlomok z možností, ako je možné EPS využiť. V Taliansku, na jazere Iseo zaujala turistov z celého sveta netradičná atrakcia. Začiatkom leta si návštevníci mohli vychutnať prechádzku po hladine vody po plávajúcom móle z polystyrénu.
Neprehliadnuteľné mólo, ktoré vytvoril taliansky umelec Christos, spojilo pevninu s neďalekými ostrovmi a umožnilo ľuďom prechádzať sa po hladine jazera. Polystyrén sa stal súčasťou prírodnej krajiny a prilákal tisícky turistov.
Umelecká inštalácia bola dlhá 3 kilometre a široká 16 metrov. Plávajúce mólo pozostávalo z 220 000 polystyrénových kociek, zabalených do špeciálnej tkaniny. Tkanina chránila polystyrén a zároveň menila farbu konštrukcie v závislosti od dopadu slnečných lúčov: od červenkastej až po zlatistú. V každú dennú hodinu tak čakalo na okoloidúcich originálne umelecké dielo. K finálnemu vzhľadu prispeli aj samotní turisti. Pri chodení zanechávali na móle stopy, ktoré neustále menili tvar diela.
Plávajúce mólo bolo, tak ako aj iné diela tohto talianskeho umelca, inštalované len dočasne. Jazero sa vrátilo do svojho pôvodného stavu a použité polystyrénové kocky sa ekologicky zrecyklovali. „Expandovaný polystyrén obsahuje viac ako 98 % vzduchu, preto je jeho recyklácia veľmi jednoduchá a po jeho odstránení nezostáva v okolitom prostredí žiadna stopa,“ doplnila Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.