Polystyrén pod lupou: 7 najčastejších mýtov, ktorým netreba veriť
Aj napriek tomu, že expandovaný polystyrén je už viac než 60 rokov overeným stavebným materiálom, stále sa o ňom šíria polopravdy, mýty či neaktuálne informácie. Mnohí si ho mýlia s jednorazovými plastmi, považujú ho za zdravotne závadný alebo dokonca nebezpečný pre životné prostredie. V tomto článku si poďme tieto mylné predstavy rozobrať a postaviť im oproti fakty, ktoré potvrdzuje výskum, prax aj recyklačná realita 21. storočia.
Tabuľka obsahu
- Mýtus č. 1: „Polystyrén je neekologický odpad“
- Mýtus č. 2: „Polystyrén je len jednorazový obalový plast“
- Mýtus č. 3: „Polystyrén prepúšťa vlhkosť a spôsobuje plesne“
- Mýtus č. 4: „Polystyrén je horľavý a nebezpečný“
- Mýtus č. 5: „Polystyrén je zdravotne závadný“
- Mýtus č. 6: „Je to zastaraný materiál, nahradený modernejšími“
- Mýtus č. 7: „Recyklovať polystyrén sa nedá, nikto to nerobí“
- O Združení EPS SR
Mýtus č. 1: „Polystyrén je neekologický odpad“
Pravda: EPS je 100 % recyklovateľný materiál, ktorý môže mať viacero životov. Vďaka iniciatívam ako RecyklujemPolystyren.sk a zapojeniu Slovenska do projektu PolyStyreneLoop možno dnes zhodnotiť aj starší stavebný polystyrén.
Na Slovensku sa každoročne vyprodukuje množstvo polystyrénového odpadu.Vďaka práci Združenia EPS SR, INCIEN a priemyslu však tento materiál nekončí na skládkach, ale získava nový život. To je realita.
Mýtus č. 2: „Polystyrén je len jednorazový obalový plast“
Pravda: Aj keď sa polystyrén často používa v balení spotrebičov či tovaru, jeho hlavná oblasť využitia je stavebníctvo – konkrétne tepelné izolácie fasád, podláh, striech a základov. Práve tu slúži desaťročia bez straty kvality a s vysokým energetickým prínosom.
Je to materiál, ktorý šetri energiu, znižuje uhlíkovú stopu budov a pomáha dosahovať ciele udržateľnej výstavby.
Mýtus č. 3: „Polystyrén prepúšťa vlhkosť a spôsobuje plesne“
Pravda: EPS je difúzne mierne otvorený – to znamená, že umožňuje odvod vodnej pary, ale neabsorbuje vlhkosť. Ak sa správne navrhne a aplikuje v systéme s paropriepustnými omietkami, zabraňuje vzniku kondenzácie a plesní.
Tvrdenia o „nedýchaní“ polystyrénu sú zavádzajúce. Vlhkosť a plesne vznikajú najmä pri zle riešených tepelných mostoch alebo nesprávne navrhnutom vetraní – nie vinou samotného EPS.
Mýtus č. 4: „Polystyrén je horľavý a nebezpečný“
Pravda: EPS používaný v stavebníctve musí spĺňať požiadavky európskych bezpečnostných noriem. Obsahuje retardéry horenia a je navrhnutý tak, aby v kontaktných systémoch (napr. ETICS) nevystavoval stavbu riziku. Pri správnej aplikácii (kombinácia s minerálnou omietkou a zakrytím) je požiarne bezpečný.
Navyše, výskum v rámci EUMEPS aj EPS SR ukazuje, že polystyrén pri horení nevytvára toxickejší dym než iné bežné materiály, ako je napríklad drevo či papier.
Mýtus č. 5: „Polystyrén je zdravotne závadný“
Pravda: EPS je netoxický, neobsahuje azbest, ťažké kovy ani halogénové zlúčeniny. Používa sa aj v potravinárstve a zdravotníctve – napríklad na prepravu vakcín alebo orgánov. Nevyparuje žiadne zdraviu škodlivé látky.
Aj počas dlhoročného používania v stavbách sa z neho neuvoľňujú plyny, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť zdravie obyvateľov.
Mýtus č. 6: „Je to zastaraný materiál, nahradený modernejšími“
Pravda: Polystyrén sa neustále vyvíja – dnes existujú moderné verzie ako grafitový EPS, ktoré majú ešte nižšiu tepelnú vodivosť (λ < 0,030 W/m·K). Vďaka nízkej cene, jednoduchosti, stabilite a recyklovateľnosti sa EPS stále radí medzi najperspektívnejšie izolačné materiály v Európe.
O jeho aktuálnosti svedčí aj to, že je bežne používaný v budovách s certifikátmi BREEAM, LEED či Passive House.
Mýtus č. 7: „Recyklovať polystyrén sa nedá, nikto to nerobí“
Pravda: Práve naopak – vďaka iniciatívam ako RecyklujemPolystyren.sk, práci INCIEN a aktívnym členom Združenia EPS SR vzniká na Slovensku funkčný systém zberu a recyklácie EPS. Zvyšky zo stavebných prác či balení možno odovzdať na vybraných miestach, kde sú následne zhodnocované.
Mechanická aj chemická recyklácia sú dnes bežné procesy, ktoré menia EPS odpad na plnohodnotný nový materiál.
O Združení EPS SR
Združenie EPS SR aktívne vyvracia mýty a šíri osvetu o výhodách expandovaného polystyrénu. Spolu s odborníkmi z INCIEN a európskou asociáciou EUMEPS podporuje recykláciu, vývoj ekologických riešení a kvalitné využívanie EPS v stavebníctve. Vďaka iniciatívam ako RecyklujemPolystyren.sk pomáha Slovensku stať sa lídrom v cirkulárnej ekonomike. Viac informácií nájdete na www.epssr.sk.