Najlepší čas zatepliť je teraz. Akými pravidlami sa pri zatepľovaní riadiť?
Zatepľovanie domu nie je len o úsporách energií. Je to aj o komforte, zdravšom bývaní a ochrane konštrukcie domu. Ak ste sa rozhodli pre zateplenie, nechávajte si jeho zhotovenie na poslednú chvíľu. Najlepší čas začať je teraz.
Tabuľka obsahu
Zo skúseností predajcov izolačných materiálov vyplýva, že dopyt po zateplení rastie najviac na jeseň. Majitelia sa na poslednú chvíľu snažia zatepliť svoj dom a ušetriť tak náklady na energie počas vykurovacej sezóny. To môže byť problém, pretože pre zatepľovanie je ideálne suché a teplé počasie. Ak stihnete zatepliť do leta, ušetríte aj na chladení.
Odborník ušetrí čas aj peniaze
Aj keď je lákavé pustiť sa do zatepľovania svojpomocne, najmä z dôvodu zdanlivej úspory, správne navrhnuté a kvalitne zhotovené zateplenie si žiada odborný prístup. Projektant alebo certifikovaná realizačná firma dokáže presne nadimenzovať hrúbku izolantu pre maximálnu úsporu energií, určiť vhodný systém kotvenia a ošetriť rizikové detaily stavby. Odborník zároveň vie, čomu sa pri realizácii vyhnúť. Nedostatočná príprava podkladu, nesprávne založenie zatepľovacieho systému či veľké rozostupy medzi izolačnými doskami sú len niektoré z nástrah, na ktoré si treba dávať pozor. Tieto chyby môžu časom stáť viac než kvalitná práca na začiatku.
Ako na svojpomocné zateplenie
Ak sa predsa len rozhodnete zatepľovať sami, dodržiavajte základné pravidlá správnej aplikácie. Častou chybou je nedostatočne rovný podklad, čo môže neskôr spôsobiť problémy pri finálnej úprave fasády. Príprave podkladu preto venujte náležitú pozornosť. Pre správne založenie použite certifikované zakladacie profily s odkvapom. Hliníkové lišty spôsobujú líniový tepelný most, preto je vhodnejšie použiť modernejšie plastové varianty, ktoré sa nerozširujú. Lepiaca malta by sa mala nanášať po obvode celej dosky a zároveň do stredu v troch bodoch. Mala by pokrývať najmenej 40 % plochy izolantu. Dosky sa ukladajú na väzbu, bez škár, a po vytvrdnutí sa kotvia. Veľmi dôležité je tiež rozmiestnenie kotiev na izolante. Spôsoby kotvenia môžu byť rôzne, ale vo všeobecnosti sa odporúča šesť až dvanásť fasádnych kotiev na 1 m2. Pri polystyréne sa spravidla kotvy umiestňujú do rohov a T-spojov dosiek. Škáry medzi izolačnými doskami môžu spôsobiť tepelné mosty. Treba ich preto vyplniť tepelnoizolačnou penou.
Lepšia izolácia pri menšej hrúbke
Ak sa rozhodnete pre zateplenie s expandovaným polystyrénom, výbornou voľbou je sivý polystyrén. Oproti klasickému bielemu má pri rovnakej hrúbke o viac ako 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Je ideálny tam, kde je obmedzený priestor – napríklad pri zatepľovaní lodžií alebo miest v blízkosti okien či iných stien. Treba si však dať pozor pri jeho montáži. „Dosky zo sivého polystyrénu obsahujú grafitové častice a sú citlivejšie na slnečné žiarenie. Nemali by sa nechávať dlhodobo odkryté na slnku, pretože im hrozí zmrštenie. Po nalepení je potrebné čím skôr pokračovať s ďalšími vrstvami,“ vysvetľuje Juraj Urban, výkonný riaditeľ Združenia EPS SR.
Ľahký a bezpečný materiál
Polystyrén má aj ďalšie výhody – je ľahký, jednoducho sa reže a opracováva do požadovaných tvarov. Práca s ním je rýchla a nevyžaduje si špeciálne ochranné pomôcky ako pri minerálnej vate, kde je potrebné chrániť dýchacie cesty aj pokožku. Aj preto je medzi domácimi majstrami veľmi obľúbený.
Zateplenie sa oplatí celoročne
Zateplenie je prínosné nielen v zime, ale aj v letnom období. Hrubšia vonkajšia obálka domu v lete udržiava komfortnú interiérovú teplotu. Vďaka tomu nie je potrebná inštalácia a zapínanie klimatizačných jednotiek. To má priaznivý účinok nielen na financie, ale aj na vaše zdravie.
Či sa rozhodnete pre profesionálov alebo vlastné ruky, kvalitné zateplenie vám zníži náklady, zvýši hodnotu nehnuteľnosti a zlepší komfort bývania. A ak si zvolíte správny materiál a dodržíte odporúčané postupy, výsledok vás bude tešiť dlhé roky.
Združenie EPS SR
Združenie výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku je dobrovoľným a nezávislým združením členov, ktorí pôsobia v oblasti výroby, spracovania a používania expandovaného polystyrénu. Vzniklo v roku 2005 s cieľom podporovať rozvoj dopytu po EPS, participovať na tvorbe noriem a legislatívnych opatrení, kontrolovať a zvyšovať kvalitu výrobkov z EPS, poskytovať konzultácie v oblasti spracovania a montáže výrobkov z EPS a podieľať sa na úsporách energie.
Združenie EPS SR má 11 členov vrátane zástupcu EUMEPS RMS Group. Členovia združenia pokrývajú približne 70 % slovenského trhu s expandovaným polystyrénom. Členmi združenia sú výrobcovia EPS dosiek a ďalšie spoločnosti a odborníci z oblasti EPS, ktorí pôsobia v Slovenskej a Českej republike. Združenie úzko spolupracuje s príbuznými profesijnými organizáciami, školami, výskumnými pracoviskami, štátnymi inštitúciami a s mnohými odborníkmi z rôznych oborov. Združenie EPS SR je taktiež členom EUMEPS – Európskeho združenia výrobcov EPS a PolystyreneLoop – Medzinárodného družstva na recykláciu odpadov zo stavebníctva.
