Napísali o nás

09/21/2020

Expandovaný polystyrén používaný v stavebníctve možno efektívne recyklovať

Dlhodobým cieľom krajín Európskej únie je redukovať množstvo vzniknutého odpadu. Efektívnym spôsobom ako produkciu odpadov minimalizovať, je zvýšiť podiel ich recyklácie a bezpečného zneškodňovania. Viac si prečítajte tu.

08/01/2018

Ktorý tepelnoizolačný materiál zvoliť? Expandovaný polystyrén dodajú bez čakania

Silný dopyt po stavebných materiáloch u niektorých komodít spôsobuje na začiatku stavebnej sezóny nedostatok zásob. Expandovaný (penový) polystyrén je však momentálne dostupný u výrobcov vo všetkých regiónoch Slovenska .Viac sa dočítate tu

04/10/2018

Najväčšia kraslica na Slovensku bola z polystyrénu.

Najväčšia kraslica na Slovensku bola  z polystyrénu.  Námestie v Lemešanoch zdobí obria kraslica vyrobená z vrchnákov PET fliaš, ktoré sú prilepené k polystyrénovej forme. Autor na jej výrobu použil približne 60 000 vrchnákov. Netradičné veľkonočné vajce si svojou výškou 510 cm a hmotnosťou 600 kg vyslúžilo umiestnenie v Knihe slovenských rekordov. Viac v článku

10/25/2016

Zatepľovanie stavieb si ziada aj od projektantov viac

Zatepľovanie stavieb je aj z hľadiska riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavieb vždy aktuálnou témou pre vlastníkov stavieb, odborníkov zabezpečujúcich stavebný dozor, realizačné firmy, projektantov a v neposlednom rade špecialistov požiarnej ochrany. Špecialisti požiarnej ochrany sú práve tí, ktorí stanovujú požiadavky pre určenie vonkajšiehoko tepelnoizolačného kontaktného systému (ETICS) a jeho vyhotovenia v závislosti od viacerých faktorov.   Čítajte viac

09/16/2016

Izolačné dosky z expandovaného polystyrénu majú nové označenie

Od 1. apríla 2016 platí Zmena Z1 k STN 727221-2, na základe ktorej dochádza k zmene farebného značenia izolačných dosiek z expandovaného polystyrénu (EPS). Dosky z EPS sa novým spôsobom označujú z dôvodu zmeny používaného retardéra horenia v základnej surovine na výrobu polystyrénu. Jednoduchšie označovanie typov EPS zároveň odráža zmeny v norme STN EN 13 163 a modernejšie výrobné postupy.  Čítajte viac

08/03/2016

V Taliansku sa chodilo po vode alebo: Kde všade sa skrýva expandovaný (penový) polystyrén?

Expandovaný (penový) polystyrén – EPS, je materiálom, ktorý môžeme nájsť v mnohých oblastiach nášho života – zatepľujeme s ním naše domovy, staviame z neho cesty, balíme do neho elektroniku, chránime sa ním pri športoch a uchovávame v ňom teplé pokrmy. To je len zlomok z možností, ako je možné EPS využiť. V Taliansku, na jazere Iseo zaujala turistov z celého sveta netradičná atrakcia. Začiatkom leta si návštevníci mohli vychutnať prechádzku po hladine vody po plávajúcom móle z polystyrénu.

Neprehliadnuteľné mólo, ktoré vytvoril taliansky umelec Christos, spojilo pevninu s neďalekými ostrovmi a umožnilo ľuďom prechádzať sa po hladine jazera. Polystyrén sa stal súčasťou prírodnej krajiny a prilákal tisícky turistov.

Umelecká inštalácia bola dlhá 3 kilometre a široká 16 metrov. Plávajúce mólo pozostávalo z 220 000 polystyrénových kociek, zabalených do špeciálnej tkaniny. Tkanina chránila polystyrén a zároveň menila farbu konštrukcie v závislosti od dopadu slnečných lúčov: od červenkastej až po zlatistú. V každú dennú hodinu tak čakalo na okoloidúcich originálne umelecké dielo. K finálnemu vzhľadu prispeli aj samotní turisti. Pri chodení zanechávali na móle stopy, ktoré neustále menili tvar diela.

Plávajúce mólo bolo, tak ako aj iné diela tohto talianskeho umelca, inštalované len dočasne. Jazero sa vrátilo do svojho pôvodného stavu a použité polystyrénové kocky sa ekologicky zrecyklovali. „Expandovaný polystyrén obsahuje viac ako 98 % vzduchu, preto je jeho recyklácia veľmi jednoduchá a po jeho odstránení nezostáva v okolitom prostredí žiadna stopa,“ doplnila Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.

Video s inštaláciou si môžete pozrieť tu.

02/01/2016

Reality SK 1/2016: Airpop nastupuje

Zavedením jednotnej značky pre expandovaný polystyrén (EPS) pod názvom airpop sa zavŕšila iniciatíva Európskej asociácie spracovateľov EPS. (Čítajte viac)

11/26/2014

Využitie tepelnej izolácie z expandovaného polystyrénu v budovách s nízkou energetickou náročnosťou

V nasledujúcich desaťročiach sa v Európe dá očakávať značná stavebná aktivita. Aj naďalej sa budú budovať nové stavby, ale dôležitejší bude osud starých budov, ktoré sa budú musieť buď zrekon­štru­ovať alebo zbúrať, aby sa splnili požiadavky nových nariadení. Je potrebné zmeniť návrh a energetickú náročnosť budov, pretože sa zvyšuje verejné a právne uvedomovanie si potreby energetickej hospodárnosti a zníženia emisií skleníkových plynov. Stavebný sektor hrá v tejto oblasti hlavnú úlohu, keďže v Európe sa viac ako 40 % celkovej energie spotrebuje v budovách. Viac  ( Čítajte viac..)

03/26/2014

www.tzbportal.sk 03/2014: Zateplenie polystyrénom je stále populárne. Ako vybrať kvalitu za rozumnú cenu?

V Slovenskej republike zostáva nezateplených približne 50 % všetkých bytových domov a okolo 67 % rodinných domov. Zatepľovanie je teda segmentom stavebníctva s potenciálom. Najobľúbenejším materiálom na zatepľovanie zostáva naďalej expandovaný polystyrén. (Čítajte viac)

03/25/2014

www.etrend.sk 03/2014: Zatepľovanie má potenciál

Izolačný materiál by mal byť kvalitný a dostatočne hrubý, od overených výrobcov. Podľa Združenia EPS SR zostáva nezateplená približne polovica všetkých bytových domov a okolo 67 percent rodinných domov.(Čítajte viac)