Zateplenie ako nástroj vysporiadania sa s energetickou krízou

Zateplenie ako nástroj vysporiadania sa s energetickou krízou

Súčasný vývoj spoločenskej situácie nielen na Slovensku ukazuje, že sa blíži energetická kríza. So zdražovaním energií sa možno vysporiadať rôznymi spôsobmi: šetriť energie, presedlať na energeticky efektívnejšie alternatívy – alebo napríklad zatepliť bytový dom.

Zateplenie s využitím expandovaného polystyrénu je nástroj, ktorý dokáže efektívne bojovať s energetickou krízou. Môžu za to aj často nedocenené tepelnoizolačné vlastnosti aj jeho výborný pomer  ceny a kvality. To však ani zďaleka nie je všetko.

Teplo v zime, zima v lete

Expandovaný polystyrén (EPS) je jedným z najpraktickejších tepelnoizolačných materiálov, ktorý prináša úspory počas celého roka. Mnoho ľudí si totiž myslí, že bytové domy sa zatepľujú len kvôli šetreniu na náklady spojené s vykurovaním. Nie je to úplne tak. „Zateplenie možno prirovnať k termoske, ktorá udržiava stabilnú teplotu, či je vonku teplo alebo zima,“ vysvetľuje Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.

Zateplenie teda v zime prispieva k zníženiu nákladov na vykurovanie, v lete – naopak – udržiava v interiéri komfortnú klímu a chládok, vďaka čomu nie je potrebné zapínať klimatizačnú jednotku.  

EPS ako materiál ohľaduplný k životnému prostrediu

Závislosť od prírodných zdrojov otvára otázku ekologických prístupov aj v stavebnej oblasti. „Aj tu vyhráva expandovaný polystyrén. V porovnaní s alternatívnymi materiálmi má pri použití na zatepľovanie viaceré výhody,“ dopĺňa Marta Strapková zo Združenia EPS SR.

EPS čelí aj mnohým mýtom, ktoré sa Združenie EPS SR snaží vyvrátiť. „Technologický vývoj posunul expandovaný polystyrén úplne iným smerom a ide o omnoho šetrnejší materiál ako napríklad pred 50 rokmi. Expandovaný polystyrén tvorí z 98 % vzduch; jeho výroba a následná recyklácia je jednoduchá a okrem toho nezaťažuje životné prostredie nebezpečnými emisiami.“

100 % recyklovateľný materiál

Združenie EPS SR vníma vznikajúce množstvo stavebného odpadu, práve preto sa snaží neustále verejnosť informovať o tom, že ide o 100 % recyklovateľný materiál. „Je veľká škoda, že často končí v plastoch alebo komunálnom odpade,  a podobne ako u iných recyklovateľných materiálov ho potom nemožno ďalej spracovať a opäť poslať do obehu. Dnes na Slovensku dochádza k recyklácii približne 30 % odpadu z EPS. Snažíme sa o to, aby bol tento podiel v roku 2025 viac ako 50 %.“

Prispieť k tomu môže každý človek. Stačí, keď bude dbať na správne triedenie expandovaného polystyrénu – a namiesto hádzania do žltých kontajnerov alebo komunálneho odpadu – zvyšky polystyrénu zo stavby odnesie na zberný dvor. 

Ak vás zaujíma téma recyklácie expandovaného polystyrénu, môžete si o nej prečítať viac na www.recyklujempolystyren.sk.

Uverejnené na stránke tzbportal.sk 09/2022