V roku 2015 prijala Európska komisia stratégiu pre Obehové hospodárstvo, s cieľom využívať odpadové produkty ako surovinu pre opätovné použitie a recykláciu. V januári 2018 bola Európskou komisiou predložená „Stratégia EÚ pre Obehové hospodárstvo plastov“ za účelom obmedzenia výskytu voľne pohodených plastových výrobkov a zabezpečenia prostredníctvom eko-dizajnu ich ľahšiu recykláciu. Cieľom do roku 2025 je zvýšenie množstva recyklovaných plastov po skončení ich životnosti na dva a pol násobok oproti roku 2018 , konkrétne na 10 mil. ton ročne.
V súčasnosti sa kladie v rámci EU Legislatívy (BALÍČKA OBEHOVÉHO HOSPODÁRSTVA a STRATÉGIE PRE PLASTY) dôraz na udržateľnosť. EÚ má jasný cieľ a to ísť príkladom celému svetu v rámci ekonomickej, environmentálnej a sociálnej udržateľnosti. Chce to dosiahnuť prechodom z lineárneho modelu hospodárskeho rastu na obehový (cirkulárny) model zameraný na rozvoj efektívneho využívania zdrojov a udržateľný rast, ktorý udržiava pridanú hodnotu vo výrobkoch čo najdlhšie.
Udržiava zdroje v hospodárstve aj potom, ako výrobok dosiahol koniec svojej životnosti a to tak, že ich možno znovu a znovu produktívne využiť, čím sa tvorí ďalšia hodnota.
Postupný prechod na obehové hospodárstvo by mohol časom priniesť výhody ako:
menší nápor na životné prostredie.
zvýšenie bezpečnosti dodávania surovín.
zvýšenie konkurencieschopnosti.
inováciu, rast a vytvorenie nových pracovných príležitostí (cca 580 000 nových pracovných pozícií v EÚ).
trvácnejšie a kvalitnejšie výrobky, ktoré spotrebiteľom šetria ich peniaze a zvyšujú kvalitu života.
Opatrenia ako predchádzanie produkcii odpadu, ekodizajn, opätovné použitie, by mohli ušetriť EÚ cez 600 miliárd eur v čistom a zníženie cca o 2-4 % emisií CO2